آشنایی با کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد

کانون وکلای دادگستری فارس به عنوان یکی از برجسته ترین نهادهای حقوقي حرفه ای کشور قدمت و پیشینه ای پر فراز و نشیب دارد که ذکر جزئیات آن در اين مجال نمی گنجد و لازم است شرح و بسط آن در فرصتی بهتر به همت فرهیختگان پيشکسوتی که یا خود مستقیماً در مقاطع مختلف تاریخی ناظر و حاضر بوده اند و یا از آن اطلاع دارند به دقت تدوین گردد .

کانون وکلاي منطقه فارس با عنوان کانون فارس و بنادر همراه با کانونهای وکلاي مركز و آذربـــــایجان سه کانون نخست كشور بوده ا ند. سوابق موجود در بایگانی کانون وکلای فارس بیانگر آن است که از حدود سال ۱۳۱۵ شمسی و مقارن با تصویب قانون وكالت، کانون وکلای دادگستری فارس و بنادر شامل محدوده جغرافیایی استان فارس، استان بوشهر، استان کهگیلویه و بویراحمد و قسمتهایی از استان خوزستان تا حدود بهبهان و نیز استان هرمزگان بصورت تشکیلاتی  ابتدایی ولی نسبتاً فشرده و منظم وجود و فعاليت داشته است .

سوابق و دفاتر ثبت نام وکلاء وابسته به کانون فارس در آن زمان نشان می دهد که تعداد وکلاي فارس از درجه یک تا درجه ۳ قريب  به یکصد نفر بوده است که دراین میان تعداد وکلای پایه یک کمتر از ديگران بوده است. اداره امور کانون درآن سالها از سوي رئیس دادگستری استان به یکی از وکلای موجه، قدیمی و خوشنام واگذار می شده است. کانون وکلا تا  سال ۱۳۲۷ دارای شخصیت حقوقی مستقل نبود.

پروانه وکالت (یا به اصطلاح آن زمان جواز وکالت) از سوي اداره ای از ادارات وزارت عدلیه (دادگستری) بنام«قسمت تشکیلات وکلاء» که زیر نظر وزیر عدلیه (دادگستری) قرارداشت صادر می شد.

ترفیع وکلا نیز به وسیله هیئت های ممتحنه که از همان قسمت تشکیلات وکلاي وزارت دادگستری به مراکز استان (ازجمله فارس) اعزام می شده اند با اخذ آزمون  انجام می گرفت.

در سال ۱۳۲۷ و به دنبال تلاش هایی که از طرف وکلای دادگستری در تمام کشور به ویژه در تهران به عمل آمد تشکیلاتی نیمه مستقل به نام کانون وکلای دادگستری در تهران، تبریز و شیراز که تعداد وکلای مقیم درآن مناطق نيز كم نبودند؛ به وجود آمد.

حوزه کانون وکلای فارس و بنادر در آن برهه شامل سه استان فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد بود. با تصويب لايحه استقلال كانون، انتخابات هيات مديره كانون وكلاي فارس، بوشهر وكهگيلويه و بويراحمد برگزار شد و براي اولين بار با اراده و آراء عموم وكلاء، هيات مديره منتخب آنها اداره امور كانون وكلاي مستقل را در دست گرفت و هر دو سال یكبار انتخابات هيات مديره كانون ادامه يافت .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران انتخابات كانون مركز متوقف شد. لكن انتخابات کانون وکلای فارس و بنادر (بوشهر) و كهگيلويه و بويراحمد هر دو سال يك بار بي وقفه انجام شد و فعاليتهاي قانوني اين كانون طبق روال معمول ادامه يافت. اولین دوره انتخابات کانون وکلاي فارس و بنادر پس از انقلاب در تاريخ بيستم ارديبهشت ٥٨ (سه ماه پس از انقلاب) و با حضور۴۶ نفر از وکلای رأی دهنده انجام شد و تاکنون هر دو سال یکبار انتخابات با شرکت وکلای عضو انجام گرفته است. در سال١٣٨٤با اعلام استقلال كانون  وكلاي بوشهر از فارس، قلمرو حوزه كانون وكلاي ادگستري فارس محدود به دو استان فارس و كهگيلويه و بويراحمد  گرديد. روساي اين كانون  در طول ادوار پيشين تا امروز جنابان شادروان احمدنادری، شادروان حسین استقلال (دوره موقت)، شادروان جعفر ابطحی، شادروان لطف اله مجاب، محمد خليلي اعلم، علی مندنی پور، بهنام اکبری بوده اند و ريیس  فعلی کانون وکلاء هومان پارسا مي باشد. در سال ١٣٩٦ سي و يكمين دوره انتخابات هيات مديره كانون وكلاي فارس كهگيلويه و بويراحمد برگزار شد و آقايان هومان پارسا به عنوان رئيس، محمدجعفر مقتدري نايب رئيس، علي مندني پور و  شيرزاد رحماني و احمد ابوالپور به ترتيب به عنوان اعضاي اصلي و بازرس كانون برگزيده شدند. جمعيت وکلای دادگستری و كارآموزان عضو اين كانون متغیر بوده و امروزه در حال حاضر بالغ بر ٣٥٠٠ تن هستند. در بخش اداري كانون وكلاي دادگستري فارس، كهگيلويه و بويراحمد بالغ بر سي كارمند فعاليت دارند. اركان قانوني اين كانون مركب از ٦ شعبه دادگاه انتظامي و ١٦ شعبه دادياري دادسراي انتظامي، دو شعبه كميسيون اختبار و كارآموزي و دايره معاضدت، هستند كه در كنار آنها كميسيونهاي متعددي مانند  روابط عمومي، ورزش، آموزش، علمي تخصصي، حقوق بشر، بانوان، انفورماتيك، فرهنگ و هنر، طرح و برنامه، انتشارات، حمايت از وكلا، جوانان، رفاه، بيمه و درمان، وام، ارزيابي شكايات، سازش، تعاملات و ارتباطات فعاليت دارند.

تاسيس و شروع به كار مركز داوري كانون از جمله اقدامات برجسته اين دوره از هيات مديره است كه مورد استقبال وكلا و دستگاه قضايي واقع شده است. كانون وكلاي دادگستري فارس داراي دو مجله ماهنامه منشور و فصلنامه علمي تخصصي كانون است كه به طور منظم منتشر مي شود.

هيات مديره كانون در پايان هر فصل با دعوت از همكاران و تشكيل همايش فصلي گزارش جامعي از كاركرد ماضي و رويكرد آتي خود را به اطلاع عموم اعضاء ميرساند .

کانون وکلای دادگستری منطقه فارس |