آشنایی با کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد

کانون وکلای دادگستری فارس به عنوان یکی از برجسته ترین نهادهای حقوقی حرفه ای کشور قدمت و پیشینه ای پر فراز و نشیب دارد که ذکر جزئیات آن در این مجال نمی گنجد و لازم است شرح و بسط آن در فرصتی بهتر به همت فرهیختگان پیشکسوتی که یا خود مستقیماً در مقاطع مختلف تاریخی ناظر و حاضر بوده اند و یا از آن اطلاع دارند به دقت تدوین گردد .

کانون وکلای منطقه فارس با عنوان کانون فارس و بنادر همراه با کانونهای وکلای مرکز و آذربـــــایجان سه کانون نخست کشور بوده ا ند. سوابق موجود در بایگانی کانون وکلای فارس بیانگر آن است که از حدود سال ۱۳۱۵ شمسی و مقارن با تصویب قانون وکالت، کانون وکلای دادگستری فارس و بنادر شامل محدوده جغرافیایی استان فارس، استان بوشهر، استان کهگیلویه و بویراحمد و قسمتهایی از استان خوزستان تا حدود بهبهان و نیز استان هرمزگان بصورت تشکیلاتی  ابتدایی ولی نسبتاً فشرده و منظم وجود و فعالیت داشته است .

سوابق و دفاتر ثبت نام وکلاء وابسته به کانون فارس در آن زمان نشان می دهد که تعداد وکلای فارس از درجه یک تا درجه ۳ قریب  به یکصد نفر بوده است که دراین میان تعداد وکلای پایه یک کمتر از دیگران بوده است. اداره امور کانون درآن سالها از سوی رئیس دادگستری استان به یکی از وکلای موجه، قدیمی و خوشنام واگذار می شده است. کانون وکلا تا  سال ۱۳۲۷ دارای شخصیت حقوقی مستقل نبود.

پروانه وکالت (یا به اصطلاح آن زمان جواز وکالت) از سوی اداره ای از ادارات وزارت عدلیه (دادگستری) بنام«قسمت تشکیلات وکلاء» که زیر نظر وزیر عدلیه (دادگستری) قرارداشت صادر می شد.

ترفیع وکلا نیز به وسیله هیئت های ممتحنه که از همان قسمت تشکیلات وکلای وزارت دادگستری به مراکز استان (ازجمله فارس) اعزام می شده اند با اخذ آزمون  انجام می گرفت.

در سال ۱۳۲۷ و به دنبال تلاش هایی که از طرف وکلای دادگستری در تمام کشور به ویژه در تهران به عمل آمد تشکیلاتی نیمه مستقل به نام کانون وکلای دادگستری در تهران، تبریز و شیراز که تعداد وکلای مقیم درآن مناطق نیز کم نبودند؛ به وجود آمد.

حوزه کانون وکلای فارس و بنادر در آن برهه شامل سه استان فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد بود. با تصویب لایحه استقلال کانون، انتخابات هیات مدیره کانون وکلای فارس، بوشهر وکهگیلویه و بویراحمد برگزار شد و برای اولین بار با اراده و آراء عموم وکلاء، هیات مدیره منتخب آنها اداره امور کانون وکلای مستقل را در دست گرفت و هر دو سال یکبار انتخابات هیات مدیره کانون ادامه یافت .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران انتخابات کانون مرکز متوقف شد. لکن انتخابات کانون وکلای فارس و بنادر (بوشهر) و کهگیلویه و بویراحمد هر دو سال یک بار بی وقفه انجام شد و فعالیتهای قانونی این کانون طبق روال معمول ادامه یافت. اولین دوره انتخابات کانون وکلای فارس و بنادر پس از انقلاب در تاریخ بیستم اردیبهشت ۵٨ (سه ماه پس از انقلاب) و با حضور۴۶ نفر از وکلای رأی دهنده انجام شد و تاکنون هر دو سال یکبار انتخابات با شرکت وکلای عضو انجام گرفته است. در سال١٣٨۴با اعلام استقلال کانون  وکلای بوشهر از فارس، قلمرو حوزه کانون وکلای ادگستری فارس محدود به دو استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد  گردید. روسای این کانون  در طول ادوار پیشین تا امروز جنابان شادروان احمدنادری، شادروان حسین استقلال (دوره موقت)، شادروان جعفر ابطحی، شادروان لطف اله مجاب، محمد خلیلی اعلم، علی مندنی پور، بهنام اکبری و هومان پارسا بوده اند و رییس  فعلی کانون وکلاء دکتر بهنام اکبری می باشد . در بخش اداری کانون وکلای دادگستری فارس، کهگیلویه و بویراحمد بالغ بر سی کارمند فعالیت دارند. ارکان قانونی این کانون مرکب از ۶ شعبه دادگاه انتظامی و ١۶ شعبه دادیاری دادسرای انتظامی، دو شعبه کمیسیون اختبار و کارآموزی و دایره معاضدت، هستند که در کنار آنها کمیسیونهای متعددی مانند  روابط عمومی، ورزش، آموزش، علمی تخصصی، حقوق بشر، بانوان، انفورماتیک، فرهنگ و هنر، طرح و برنامه، انتشارات، حمایت از وکلا، جوانان، رفاه، بیمه و درمان، وام، ارزیابی شکایات، سازش، تعاملات و ارتباطات فعالیت دارند.

کانون وکلای دادگستری منطقه فارس |